A kezdetek...
A fehérvári közlekedési vállalatok egyesülésével jött létre az AKÖV, ami maga után vonta a közlekedési cégek által az ötvenes években működtetett sportegyesületek összeolvadását is, 1960. decemberében.
A székesfehérvári öttusa régi múltra tekint vissza, bár világraszóló sikerei jó másfél tizednyi időre tehetők. Na persze, ehhez kellettek a jó alapok, a régmúlt idők kiváló munkája is.
|
Jakab Endre által beindított szakosztály első sikeres háromtusa csapata a 60-s évekből:
Állósor: Szücs János, Johanek József, id. Katona Ferenc Ülősor: Pákozdi Ferenc, Jakab Endre, Hajdú Éva,Dobó István
|
De kezdjük a történetünket az elején. Az úgy kezdődött, hogy… Jakab Endre testnevelő tanár elhatározta, amikor visszajött Székesfehérvárra tanítani, hogy a városban lesz, csakazértis lesz öttusa-sport. Pedig igencsak sokan furcsállották tervét. Öttusa, itt…? És mégis lőn, merthogy Jakab Endre elkezdte tanítani azt, ráadásul nem középiskolás fokon. Kezdetben, középiskolában, a 320-as ipari tanuló intézetben képezte a sportág „inasait” reménybeli mesterekké. Erről a bázisról nőtt ki a legendás id. Katona, Pákozdi, Johanek, Dobó csapat. A fizikai képességek mellett a „lelki” gyakorlatok is hozzájárultak a sikerhez. Ilyen volt például ama bravúr, hogy háromezer méteren a futás megkezdése előtt csupán balhéból térdelő rajttal indultak a volános fiúk, s szakították le az ellenfelet, megroggyantván azok lelkivilágát…
Jakab Endre
(1923.04.25 - 1974.01.17)
Gyermekkorát (édesapja Vitéz Jakab István vezényelt katonatiszt) az ország több városában töltötte. 1941. július 05-én édesapja révén vitézzé avatták.
Középiskolai tanulmányait Székesfehérvárott a Hunyadi Mátyás Felső Kereskedelmi Iskolában végezte, 1943-ig a háború után egy évet a Testnevelési Főiskolán tanult, ahonnan, apja vitézi címe miatt eltávolították. Egy évvel később - miközben vagonrakodásból él - befejezi a főiskolát levelező tagozaton.
A fehérvári öttusázás és Jakab Endre neve elválaszthatatlan egymástól.
1954-ben került vissza Budapestről Székesfehérvárra.
1955-ben vezeti a székesfehérvári Traktor SE versenyzőit, akik már indulnak háromtusa versenyeken. 1956-ban az első ifjúsági öttusaversenyen Baldauf Tibor 3. helyezést ér el, az azévi Eb-n pedig 5. lett.
1959-ben (már az MHS színeiben) az ifi háromtusa Eb-n aranyérmet nyert csapata, felnőttben pedig ezüstérmet szereztek. Ettől kezdve már öttusa szakosztályként működtek.
A Volán 1971-ben vette át a versenyzőket és az edzőket a székesfehérvári Földművesszövetkezet T.C-től.
Jakab Endre sokat harcolt azért, hogy a szakosztálynak legyen saját lovardája. A hetvenes évek elején kezdtek hozzá a mai lovarda helyén az építéshez, de az első kezdetleges lovarda elkészültét már nem érte meg. Szinte jelképes, hogy egy sportértekezleten ölte meg (alig 50 évesen) az infarktus és talán a közömbösség. A magyar öttusa legnagyobb bázisa a székesfehérvári Volán Öttusa Szakosztálya, melynek alapjait Jakab Endre, a sportág rajongója, a szívós harcos, kíváló szakember teremtette meg. Emlékét, tanításait ma is őrzik tanítványai, és munkásságát elismerendő javasoljuk, hogy a Volán lovarda az...
ALBA VOLÁN
Jakab Endre Öttusa Lovarda
nevet viselje.
Csáder Dezső
öttusa szakosztályelnök
Jakab Endre Almanach Lovarda avatásra 2000 június. 28. (Csáder Dezső)
(képen jobb klikk - kép mentése más néven)
A szakosztály úttörői id. Katona Ferenc, Pákozdi Ferenc, Johanek József, Szűcs János, Dobó István volt, akik az első bajnoki címét nyerték az öttusa szakosztálynak. Pozsonyi András volt az, aki - saját nevelésű versenyzőként - az Alba Volánból elsőként vett részt jelentős világversenyeken a magyar válogatott színeiben. Az öttusa versenyzők nagy részét ebben az időben még Budapestről igazolta a szakosztály. Ők sikeresen szerepeltek a különböző megmérettetéseken és ezáltal Fehérváron hagyományt teremtettek az öttusának.
|
előtérben: Jakab Endre, Mujzer József, id. Katona Ferenc, Balczó András
|
|
id. Katona Ferenc - 1960. évi öttusa országos bajnokság
|
|
A 70-s évek csapata: Nagy Gyula, Korponai István, Pozsonyi András, Dóczi Tibor, Vass György
|
|
"Előttem az utódom." Vass György ad tanácsot az ausztrál felnőtt vb-n Demeter Józsefnek.
|
A következő nagy trió a Maracskó, Rózsa, Bodri összetételű együttes volt. A sportágat ismerőknek aligha kell bemutatni őket. Maracskó Tibor világbajnokságok és olimpiák élmezőnyében volt megtalálható, állandó „vendége” volt a dobogóknak. Több nagy verseny érmeit őrzi a vitrinjében, s annak ellenére is a magáénak vallhatja őt és sikereit a város, hogy ezek nagy részét már nem fehérvári színekben szerezte.
Korabeli újságcikkek:
- Az 1954. év legeredményesebb céllövői
A megyei TSB mellett működő Lövész Társadalmi Szövetség elkészitette az 1954-es év legeredményesebb céllövőinek rangsorát. E szerint az első helyre Jakab Endre a Fehérvári Honvéd sportolója került, aki a múlt évben átlag 253.63 köregységet ért el. A további helyezések a következők: 2. Parapatics József (Fehérvári Honvéd) 253.12, 3. Vass Tibor (Fehérvári Honvéd) 249.50, 4. Szalai József (Fehérvári Honvéd) 240.13, 5. Micheller Ferenc (Fehérvári Honvéd) 245.58, 6. Simon József (Fehérvári Honvéd) 244.87, 7. Kiliti Lajos (Fehérvári Dózsa) 244.64, 8. Cspmai István (Fehérvári Dózsa) 244.13, 9. Csomai Károly (Fehérvári Dózsa) 244.09, 10. Bukszár Béla (Fehérvári Dózsa) 242.12, 11. Győrfi Tamás (Fehérvári Honvéd) 241.46, 12. Uj Lajos (Fehérvári Honvéd) 237.90, 13. Eper Antal (Zalka Máté)234.18, 14. Papp Károly (Fehérvári Dózsa) 233, 15. Koller Henrik (Fehérvári Dózsa) 230.36, átlagköregységgel.
- Fiatal fehérvári céllövész nagysikere Budapesten
Budapesten megrendezett országos céllövőbajnokságon Jakab Endre a Szabadságharcos Szövetség bauxitgyári és Jeszenszky Lajos bauxitgyári versenyzők vettek részt Székesfehérvárról sikerrel.
Jakab Endre a 30 lövés ötalakos gyorstüzelő pisztolylövésben 276 körrel 3. helyezett és 30 lövéses célpisztolylövésben 249 körrel szintén 3. lett s egyben a legeredményesebb vidéki pisztolyversenyző. Jeszenszky Lajos 203 körrel 5. lett a célpisztolylövésben.
- Jakab Endre figyelemre méltó eredménye Budapesten
Jakab Endre a bauxit céllövője vasárnap indult az országos céllövő bajnokságokon. Jakab az ötalakos célpisztolyban a 44 résztvevő közül a 20. helyen végzett. A fehérvári céllövő pisztolyhiba miatt került csak a 20. helyre. Ugyancsak pisztolyhiba miatt mindössze 15. helyen végzett Takács Károly olimpiai bajnok is. A fehérvári versenyző eredménye figyelemreméltó mivel minden edzés nélkül érte el ezt az eredményt.
A Budapesti MÖHOSZ háromtusa szakosztálya 1955. december 31.-én céllövőversenyt rendezett Budapesten. A versenyen a Budapesti Honvéd SE, a Budapesti Dózsa, a Budapesti MTSK, a Budapesti MÖHOSZ versenyzőin kívül a Fehérvári Traktor háromtusázói is résztvettek. A fehérvári versenyzők fedettpálya hiánya miatt kevés edzéssel rendelkeztek, mégis a versenyen elért eredményük jónak mondható. Részletes eredményeik:
Háromtusa pisztolylövésben: 1. Jakab Endre, 2. Magyar László, (mindkettő Fehérvári Traktor versenyzője), 3. Krieger (Budapesti Honvéd).
Öttusa pisztolylövésben: 1. Bujtás (Bp. MTSK), 2. Jakab Endre (Fehérvári Traktor), 3. Magyar László (Fehérvári Traktor).
- Ki szoríthatja meg Takácsot - a céllövők vasárnapi versenyén?
Az alkotmány-utcai fedettpályán vasárnap lebonyolításra kerülö egyalakos, 30 lövéses egyéni verseny megnyerésére Takács Károlynak van ismét a legnagyobb esélye, noha az erősen formába lendült Somfai és Börzsönyi dr. megszoríthatja Takácsot a verseny folyamán. A helyezésekért folyó (előreláthatólag nagy küzdelembe) Hegedűs F., Sebestyén, Karcsán, Szöllösi, Hamvay, Szondi, Jakab, Berzsenyi dr és Gregor szólhatnak még bele.
Az új év első öttusaversenyét szombaton és vasárnap a CsMTK rendezi három számból álló részversenyt, melyen a következő kilenc versenyző vesz részt: Karácsony, Hegedűs F., Hegedűs I., Szondy, Rátonyi, Bellaágh, Somlai, Benedek és Jakab. Szombaton reggel 10 órakkor rendezik a Testnevelési ház alagsorában (Alkotmány utca 3.) a pisztolylövést, majd utána a párbajtőrvívást, vasárnap délután 2 órakor pedig a Tattersall fedett lovardában az ugratóversenyt.
- Helyőrségi kispuskás verseny
- A SZÉKESFEHÉRVÁRI HELYŐRSÉGI TISZTI KLUB 30 lövéses kispuskás versenyt rendezett. A rossz látási viszonyok közt lezajlott verseny eredményei a következők: Jakab Endre 264, Győrffy Tamás 255, Parapatits József 251, Buhnár Béla 249, Szalai József 248 találattal. A lövők valamennyien a székesfehérvári HSE versenyzői.
Második Jakab Endre , a Fehérvári Honvéd versenyzője, 256 köregységgel. A csapatversenyben a Fehérvári Honvéd első csapata szerezte meg az elsőséget, 1260 köregységgel a Fehérvári Dózsa előtt, amely 1207 köregységet ért el. Harmadik a Fehérvári Honvéd II. csapata, negyedik pedig a Zalka Máté Vasas csapata lett 1138, illetve 704 köregységgel.
- Vasárnap osztják ki, "Szabadságharcos nap" keretében a "Felszabadulási emlékverseny"
győzteseinek a dijakat és jelvényeket
A Magyar Szabadságharcos Szövetség fehérvári alapszervezete vasárnap délután 5 órai kezdettel a székházban szabadságharcos napot tart. A nap keretében osztják ki az április 2.-án lefolytatott Felszabadulási Céllövő emlékverseny nyerteseinek a díjakat és a jelvényeket. Az ünnepi nap műsorán a városi SzIT kulturgárdája tart kulturműsort. A Szabadságharcos Országos Központ értesítése alapján a következők jogosultak lövészjelvény viselésére: Kall Kálmán (Vadásztöltény), Jakab Endre (Bauxit), Csomai István (Bőrgyár), Csomai Károly (Pénzügyőrség), Újvári József (MÁV), Jeszenszky Lajos (Bauxit), Süveges Ferenc (MÁV), Palásti László (Rendőrség). Az I. számú csapatversenyt a Népbolt (Jakó, Meze, Takács, Viniczai, Kovács)csapata nyerte meg a Bauxit csapata előtt. A II. számú csapatversenyt a MÁV járműjavító (Ujvári, Süveges, Szabó, Kálmán, Veszeli) csapata nyerte meg a Bauxit előtt. A női csapatversenyben az Államvédelmi Hatóság (Csürkiné, Patai, Homályosné, Herkl, Hajdina) csapatat győzött a Vadásztölténygyár csapata előtt. Az I. számú egyéni győztes Rossel (Mez. Ig), 2. Jákó (Népbolt), 3. Mezei (Népbolt). A II. számú egyéniben első lett Kail (Vadásztöltény), 2. Jakab (Bauxit), 3. Csomai (Bőrgyár). A nő egyénit Csürkéné (AVH) nyerte Patai és Homályosné előtt.
vissza az elejére
|