KNYKK

Képtalálat a következőre: „knykk”

C-MED

NEOSOFT

MÖSZ

mosz.jpg

UIPM


KÜLFÖLDI SZÖVETSÉGEK

- Bulgarian
- Czech Republic
- Denmark
- United Kingdom
- Germany
- Hungary
- Italy
- Japan
- Ireland

- Poland
- Portugal
- Suisse
- Slovakia
- Sweden
- Turkey
- Ukraine
- United States

LINKEK

 



Ön a(z) 2921422. látogatónk.



Remek szereplés a kupában
A MOM Parkban rendezték a Magyar Kupa harmadik fordulóját, amelyen 12 egyesület vett részt, a legtöbb indulóval ezúttal is a Volán Fehérvár képviseltette magát. Kétfős csapatok álltak rajthoz – fiú, lány és váltók -, összesen154 páros, azaz 308 versenyző bizonyíthatta rátermettségét. Öttusa szakosztályunk 15 csapata lett dobogós. A volánosok 4 aranyéremmel, 6 ezüsttel és 5 bronzzal tértek haza.


__ttusa_mk.JPG

Az alábbi eredmények születtek a fővárosban.

C LÁNY:2. VESZPRÉMI KORINNA, VERÉB NELLI

C FIÚ: 2. OKUMA LEVENTE, SIKLÓSI MÁRK

3. KATONA BÁLINT, TAMÁS JÓZSEF

D LÁNY: 2. KOLESZÁR ZSÓFIA, BUDAHEGYI KRISZTINA

D MIX: 1. CSIZMAZIA RITA, HORVÁTH BARNABÁS

E LÁNY:1. SZARKA LUCA, ZSIGOVICS VIRÁG

E FIÚ: 1. BUDAHEGYI BENCE, KATONA BENCE

F LÁNY: 3.PÉK IZA, SÜMEGI RENÁTA

F FIÚ:3. NÉMEDI ÁDÁM, BÁNFI ZSOMBOR

F MIX:2. GÁTI KATA, HORVÁTH BÁLINT

G FIÚ: 3. LENCS GERGŐ, TASNÁDI ÁDÁM

G MIX: 1. SIKLÓSI ZSÓFI, CSÁK MILÁN

H LÁNY: 2. GULD ANNA RÉKA, SIMON VIVIEN

H FIÚ: 2. FARKAS LŐRINC, JASSÓ ZALÁN

H MIX: 3. MÜLLEK MÍRA, KOLONICS DANI

Horog László


Immár kétszeres világbajnok
Érthetően jó hangulatban kezdte meg a jól megérdemelt pihenését Demeter Bence. Az immár kétszeres, felnőtt világbajnok öttusázó a nyaralás előtt összegezte a varsói történéseket.

10592628_727154817320166_4744035762258882318_n.jpg

- Az egyéni verseny során kimondottan jól kezdtem a vívást, a szám jelentős részében irányítottam az asszókat, ám az utolsó harmadra szétesett a mozgásom, fejben elfáradtam, nem éreztem a tempót, sorozatban jöttek a vereségek, zsinórban elszenvedtem ötöt. Az utolsó háromnál kaptam észbe, ám sajnos addigra véget értek a küzdelmek a páston. Az eredményemet, a 16 győzelmet és a 19 vereséget összességében elfogadhatónak ítéltem, persze, lehetett volna jobb is.

- Az úszásban sikerült javítanod.

- Életem legjobbját úsztam, 25 méteres medencében korábban ilyen jól nem ment soha, két másodperccel sikerült megjavítanom az egyéni csúcsomat. A lovaglás is jól sikerült, hibátlan pályát mentem, igaz, az előttem állók is így tettek. Élveztem ezt a tusát, rég éreztem magam ennyire jól az akadályok között. A kombi során életem legjobbját lőttem, a futás sem ment rosszul, maradt erőm hajrázni. Azonban az a két hét nagyon hiányzott, amit a vb előtt sérüléssel töltöttem. Kezdődő gerincsérvet diagnosztizáltak nálam, műteni nem kell, speciális tornával orvosolható, megelőzhető, hogy ismét kiújuljon. Fájdalmaim most nincsenek, azonban a folytatásban vigyáznom kell.

- Az utolsó versenynapon, a mix váltóban 10. helyen zártál Kovács Sacival. Ez az eredmény megfelel a realitásoknak?

- Ha abból indulok ki, hogy Saci felkészülése sem volt problémamentes, három hetet hagyott ki a vb előtt mandulaműtét miatt, akkor ennél jobbat várni nem nagyon lehetett. A vívás során ugyanazok a hibák jöttek elő, mint az egyéni küzdelmek során, elmaradtunk a várakozástól. Mégsem adtuk fel, mindketten egyéni legjobbunkat úsztuk, ezt a tusát fölényesen megnyertük. Jó lovakat húztunk, mindketten egy akadályt vertünk, ráadásul ugyanazt. Egy hiba elfogadható eredmény. A kombit a 8. helyről kezdtük, jó lett volna feljebb lépni, nem jött össze, sőt, két pozícióval hátrább kerültünk. A dobogó ezúttal nem volt benne a szereplésünkben, ha a vívásban extrát nyújtunk, talán éremért harcoltunk volna.

- Ha számot vetsz a varsói vb-vel, elégedetten dőlsz hátra?

- Kis hiányérzet van bennem, egy-egy számban nyújthattam volna valamivel jobbat, összességében azonban nem lehet okom panaszra. Van hova fejlődnöm, ez nyilvánvaló. A csapatban szerzett arany nagy öröm, Kasza Róbert és Marosi Ádám társaságában tavaly Eb-t nyertünk Drzonkowban, ezúttal vb-t Varsóban, tehát a lengyel helyszínekkel nincs problémám. Az igazsághoz hozzátartozik, ezúttal szerencsénk is volt, az oroszok nem jutottak be a döntőbe, a fináléban pedig az egyik francia ellovagolta magát, ezért nyertünk nagy fölénnyel. A mostani világbajnoki aranyam immár a második a felnőttek között, a tavaly nyári, tajvani vb-n szereztem az elsőt. Valamint három Eb-arannyal is rendelkezem.

Horog László


A világbajnokok lövőedzője
Tavaly novembertől irányítja a Volán Fehérvár öttusázóinak lövő edzéseit a kétszeres világbajnok, Papanitz Zoltán, akit csak „Papiként” ismernek a sport világában jártasak. Azóta látványosan javultak a volánosok lövészetben elért eredményei. Demeter Bence élete legjobbját lőtte a nemrég véget ért, varsói világbajnokságon, ezzel nagyban hozzájárult a csapatban szerzett világbajnoki aranyhoz.

papanitz_zolt__n.jpg

- Az ismeretségünk régi keletű, akkor kerültem közelebbi kapcsolatba az öttusázókkal, amikor a légpisztolyt 1997-ben bevezették. Előzőleg edzőtáborokban találkoztunk, én lőttem, ők pedig öttusáztak. Amikor a pentatlonisták áttértek a légpisztolyra, felkértek, hogy az OTSH-ban tartsak néhány előadást, a folytatásban pedig folyamatosan figyelemmel kísértem a teljesítményüket. A Mexikói úti lőtéren tréningezett az UTE öttusa és sportlövő szakosztálya, naponta összefutottam az újpestiekkel – mondja Papanitz Zoltán.

- Mégis a Volánhoz szegődött edzőnek. Miért?

- Demeter József technikai vezető keresett meg öt esztendeje, sokáig húzódott a dolog egyéb, külső körülmények okán, aztán mégis munkakapcsolat lett belőle. Tavaly ősszel, a felnőtt vb előtt gyorsultak fel az események, a korábban jó lövőnek számító Demeter Bence eredményei nem az elvártak szerint alakultak, a szakosztály vezetői kérték, hogy az addig laza, lényegében konzultánsi kapcsolat legyen napi rendszer szerinti. Azóta dolgozom nem csak vele, elsősorban a felnőtt válogatottakkal, valamint időnként a feltörekvő juniorokkal is. Általában hetente kétszer, néha háromszor találkozunk, egyszer én utazom Fehérvárra, egyszer pedig a válogatottak jönnek Budapestre, a Mexikói úton, vagy a KSI-nél gyakorolunk. Valamint természetesen a versenyeken is ott vagyok, segítem a Volán csapatát.

- Az eredmények javultak az utóbbi időben?

- Az edzéseredmények feltűnően, bízunk abban, hogy ez állandósul téthelyzetekben is. Persze, a fejlődés nem egyik napról a másikra következik be, ez hosszú folyamat eredménye. Öröm, hogy Demeter Bence élete legjobbját lőtte nemrég Varsóban, ezzel is hozzájárult a csapat világbajnoki címéhez. Amikor elkezdtük a közös gyakorlásokat a fehérváriakkal, a legfontosabb volt, hogy olyan munkastílust alakítsunk ki, ami a versenyzők akkori, felkészültségi szintjén alapul. Meg kellett alkotni azt a koncepciót, ami a leghatékonyabb az öttusában. A legfontosabb annak felismerése, hogy a klasszikus sportlövészet mely elemei átültethetőek át az öttusára, s melyek azok, amelyek korrekcióra szorulnak. Kialakult a mozgássor, először egy lövésre koncentrálva, majd öt találatra. Meg kellett találni a kompromisszumot a gyorsaság és az eredményesség között.

- Miután a záró szám, a kombi, azaz a futás és a lövészet, utóbbi hirtelen felértékelődött.

- Jelentős különbség, hogy míg korábban, a régi lebonyolítási rendszerben a köregységeket számolták át pontokra, majd másodpercre, jelenleg minden lőállásban eltöltött másodperc együtt értendő, azonos a futóidővel.

- Az edzősködés mellett sportlövőként is szerepel, bár az utóbbi időben világversenyeken már nem indul. Miért?

- Főállású munkám van a civil életben, valamint a már említett edzősködés mellett arra már kevés időm jut, hogy sportlövőként tréningezzek. Azonban szinte minden hazai viadalon indulok, ez egy örök szerelem. Sportlövő maradok, amíg a pisztolyom ki nem esik a kezemből. A 48. életévemet rövidesen betöltöm. Arra már nem gondolok, hogy a világbajnoki dobogó tetejére állok, mint egyéniben, légpisztolyosként 1987-ben Budapesten, valamint a szabadpisztolyos csapatban, 1990-ben, Moszkvában, Ágh István és Győrik Csaba társaságában. Világkupa-döntőt egyszer nyertem, Münchenben, VK-fordulót többször is. Három olimpián vettem részt, 1988-ban Szöulban, 1992-ben Barcelonában, valamint 1996-ban Atlantában. Az ötkarikás játékokon nem voltam szerencsés, a legjobb helyezésem 10. hely, Szöulból. Az Eb-k sem sikerültek a terveim szerint öt ezüstöm van, aranyam viszont egy sincs. Hosszú pályafutás volt az enyém, a vb-aranyak mellett szereztem ezüstöket és bronzokat is. Mindössze az olimpiai érem hiányzik a gyűjteményemből.

Horog László


A létravívás legjobbja
Az új lebonyolítási rendszer hozta a létravívást, a Világkupa-viadalokon vezették be az idei szezonban, amit már a vb-n is alkalmaztak. A hagyományos vívóverseny során kialakult sorrend alapján a pontszámban hátrább végzők kieséses rendszerben folytatják a vívást egy másik helyszínen, aki a számot nyerte, a végén csatlakozik be. A leggyengébbek kezdenek, majd következnek a pontszámban jobban végzettek. Demeter Gergely Varsóban nem indult egyéniben, de a szabályok értelmében a létravívásra – ladder fencing – nevezhetett. Hét győzelmet aratott, ezzel a legjobbnak bizonyult.

DSC_8456.jpg

- Mindig jól ment a vívás?

- Nem vagyok kiugró, a viadalokon hullámzó a teljesítményem. Ezúttal kijött lépés. Nem vagyok nagy híve a létravívásnak, de ezúttal jó móka volt, ráadásul pénzdíjas, tehát megérte elindulnom. Helyben döntöttem, mondták, a többiek nem pástra lépni, úgy gondoltam, edzésnek jó, ráadásul tapasztalatot szerezhetek a felnőttek között.

- Ismerted a riválisokat?

- Néhány versenyzőt ismertem, azonban akadtak edzők is, aki elindultak a létrában. Az 1996-ban, Atlantában, egyéni olimpiai bajnok, csapatban ezüstérmes párbajtőrözőt, Aleksander Beketovot is sikerült legyőznöm. Ő jelenleg az orosz öttusázók vívóedzője. Marosi szólt az asszóm előtt, hogy komoly az mezőny, hiszen olimpiai bajnok vívó is a tagja.

- Pihenő nélkül következtek az ellenfelek, ráadásul a nap is tűzött. Nem lehetett könnyű dolgod.

- Furcsa szabadtéren vívni, a fényviszonyok teljesen mások. Volt ugyan tető felettünk, de ez nem a naptól védett, alighanem azért húzták fel, ha eső esik, védje a versenyzőket. Az időjárással nem volt gond, kellemesen sütött a nap. Néha nem láttam semmit, szórt fények voltak, amihez hirtelen kell alkalmazkodni. Nem indultam még ilyen erőpróbán, idén már nem is fogok, a világbajnoksággal véget ér számomra a versenyszezon. De a mostani sikeren felbuzdulva jövőre, ha lehetőségem lesz rá, alighanem ismét megpróbálom.

Horog László


Magyar Kupa Váltó 3. forduló
VERSENYKIÍRÁS

Váltó MK 3. ford. kéttusa verseny Budapest, 2014. szeptember 20.


1. Verseny célja:
A legjobb utánpótlás korú versenyzők országos versenyeztetése. Válogató a váltó Elit Bajnokságra.

2. Verseny rendezője: Uniqa Team Öttusa Szakosztály

3. Verseny helye és ideje: Budapest, 2014. szeptember 20.
Úszás: Budapesti Mom Sport Uszoda és Sportközpont (1123 Budapest, Csörsz u. 14-16.). Az uszodát a Csörsz
utca szintjén belépve lehet megközelíteni. A tribün felső bejáratánál jöhetnek be a résztvevők és kísérőik.
Futás: Gesztenyés park
Parkolás: Ingyenes parkolási lehetőség a MOM park mélygarázsában, vagy a Csörsz utcában.
Úszás
08:20 óra Bejárat nyitása
09:00 óra Úszás, melegítés
09:30 óra Úszás rajtok folyamatosan
09:30-től Folyamatos bemelegítési lehetőség van az uszoda 33m-es medencéjében 2 sávon
Futás
11:30 óra Rajtszám-osztás
12:00 óra Futás rajt / helyszín: Gesztenyés park
Eredményhirdetés a verseny után

4. Indulhatnak:
- Azok a versenyzők, akik érvényes sportorvosi engedéllyel, tagsági könyvvel rendelkeznek és a nevezési
határidőig egyesületük benevezi őket.

5. Versenyszámok:
„H” lány – fiú- vegyes váltó
„G” lány – fiú- vegyes váltó
„F” lány – fiú – vegyes váltó
„E” lány – fiú- vegyes váltó
„D” lány – fiú- vegyes váltó
„C” lány – fiú- vegyes váltó

6. Helyezések eldöntése: Az érvényben lévő magyar szabályok szerint.

7. Díjazás: nemenként és korosztályonként a lány, fiú, vegyes váltóverseny I – III. helyezettjei érmes
díjazásban részesülnek.

8. A rendezés költségei az Uniqa Team Öttusa Szakosztályát terhelik.

9. Egyéb: Nevezési határidő: 2014. szeptember 18. (csütörtök) 16:00 óra. A kitöltött nevezési
nyomtatványokat szkennelve, fotózva a karman.sandor@pentathlon.hu e-mail címre kell a fenti határidőig
elküldeni. A nyomtatvány letölthető a pentathlon.hu oldalról illetve az értesítő levél mellékletében is
megtalálható.
A tribünről kizárólag csak a versenyzők és edzőik léphetnek be a medence közvetlen közelébe.

10. Rajtsorrendek: Úszás 2014. szeptember 20. 9:00
Futamok: Ifi „H”lány-fiú-vegyes, Ifi „G”lány-fiú-vegyes, Ifi „F”lány-fiú-vegyes, Ifi „E” lány – fiú-vegyes;
Ifi”D” lány-fiú- vegyes; Ifi”C” lány-fiú- vegyes folyamatosan
Futás: 2014. szeptember 20.12:00
Futamok: Ifi „H”lány-fiú-vegyes, Ifi „G”lány-fiú-vegyes, Ifi „F”lány-fiú-vegyes, Ifi „E” lány – fiú-vegyes;
Ifi”D” lány-fiú- vegyes; Ifi”C” lány-fiú- vegyes folyamatosan


Köszöntés a városházán
Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András és Mészáros Attila tanácsnok a városházán fogadta a varsói világbajnokságon szerepelt öttusázókat.
A Volán Fehérvár népes küldöttséggel volt jelen a tanácsteremben, a vb-n szerepelt versenyzők mellett az edzők és a klubvezetők is tiszteletüket tették az eseményen.

__ttusa_015.JPG

A város polgármestere elöljáróban megjegyezte, a gratulál az elért sikerekhez, amelyek nem érdemtelenül születtek, rendkívül sok munka és lemondás szükségeltetik ahhoz, hogy valaki a világ élvonalába kerüljön.

- Nem pusztán a varsói szereplést szeretném megköszönni, hanem a júliusi, fehérvári Eb-t is, a remek eredmények mellett a zökkenőmentes lebonyolítást – jegyezte meg dr. Cser-Palkovics András. - Ugyanis a kontinensviadalon a város és a verseny otthonául szolgáló új létesítmény, az atlétikai centrum is vizsgázott. Sok gyerek látogatott ki az Európa-bajnokságra, jól érezték magukat, reményeink szerint többen ezt a sportágat választják, talán 10-15 év múlva majd őket köszönthetjük a városházán. Ne felejtsétek, hogy ezeknek a nebulóknak a példaképei ti vagytok.

A Varsóból aranyéremmel hazatérő Demeter Bence elmondta, a felkészülését gerincbántalmai nehezítették, a vb előtti, franciaországi edzőtáborban kezdte a komoly munkát. „Nagyon elégedett vagyok a nyári teljesítményemmel, de egy pici hiányérzetem van, egyénibel valamivel jobbat vártam mindkét versenyen, szerettem volna az első hatba bekerülni. Ami biztató, hogy tavalyhoz képest sikerült előrelépnem."

Kovács Sarolta a vb előtt mandulaműtéten esett át, ő is a francia edzőtáborban indította a lényegi felkészülést. „Sajnálom, hogy csapattársam, Földházi Zsófi a vívás során a harmadik asszóban térdsérülést szenvedett, ezért a csapatban nem volt esélyünk az éremszerzésre. A záró számot, a kombit az első helyen kezdtem, végül hatodik helyen értem célba. Ha jobb fizikai állapotban vagyok, talán megtartom a pozíciót. Az biztos, hogy nem csúsztam volna le ennyire."

A volánosok igazgatója, az ötkarikás bajnok Vörös Zsuzsanna az öttusa jövője kapcsán elmondta, a lengyel fővárosban edzői konferenciára, valamint a nemzetközi szövetség megbeszélésére is sor került, egyelőre nem lehet tudni, hogy a sportág pontosan merre halad. Ami biztos, 2015-ben, az Eb-vel és a vb-vel megkezdődik a kvótaszerzés időszaka, ami a tervek szerint 2016. május végéig tart. Az feltétlenül biztató, hogy a női és férfi egyéni küzdelmek mellett mutatkozik arra esély Rióban, hogy a vegyes váltó is felkerüljön a műsorra. Ez nem jelentené újabb versenyzők szereplését, azok közül kerülnének ki a mixben rajthoz állók, akik egyéniben jogosultságot szereztek az indulásra. Tehát plusz sportolókat nem kell nevezni, viszont egy versenynappal több lehetőséget kapna a modern pentatlon, a sportolók pedig egy plusz esélyt az éremszerzésre.

A Volán Fehérvár edzője, Korponai István a világbajnoksággal kapcsolatban kiemelte, bár a lengyelek mindent megtettek, jól szervezték az erőpróbát, a hangulat meg sem közelítette a fehérvári Eb-n tapasztaltat, ugyanis míg itt megteltek a lelátók és a drukkerek teli torokból biztatták a mieinket, addig Varsóban szerény volt az érdeklődés és ebből következően az atmoszféra is.

A vb-n szerepelt volános négyes tagjai – Kovács Sarolta, Demeter Bence, Demeter Gergely, Harangozó Bence –, néhány baráttal és sporttárssal kiegészülve, szombaton nyaralni indulnak, Horvátországba, reményeik szerint négy napot töltenek a tengerparton. A felkészült októberben kezdik, immár a 2016-as, nyári játékokkal, Rióval a célkeresztben.

Horog László


Elégedett a szerepléssel
Az immár nemzeti edzőként a Volán Fehérvár öttusázóinál dolgozó korábbi egyéni Európa-bajnok, a Demeter-fivérek édesapja, Demeter József szerint a volánosok világbajnoki szereplésére nem lehet panasz. Demeter Bence révén aranyéremmel tért haza a küldöttség.

h__m__r_dj_bence.jpg

- A fiú váltóval indult számunkra a verseny, Demeter Gergely és Harangozó Bence képviselte a magyar színeket. A júliusi, fehérvári Eb-n mutatkoztak be a felnőttek között, itthon megilletődötten versenyeztek, nem tudták kihozni magukból azt a teljesítményt, amire képesek. Varsóban lényegesen jobban szerepeltek, erősek és magabiztosak voltak. Főleg vívásban nyújtottak átlag felettit, ami nagy lökést adott a folytatásra. A kombit a 7. helyről kezdték, végül két helyet javítva, a dicséretes 5. helyen értek célba, a dobogó sem tűnt elérhetetlennek, talán a következő világversenyen már összejön – mondja Demeter József.

Az egyéni versenyben Kovács Sarolta és Demeter Bence volt érdekelt, mindketten jó teljesítménnyel kerültek a fináléba. Egyikük esetében sem kellett izgulni, hogy ott lesznek a hétvégi döntőben, vagy sem.

- Mivel sérülések és betegségek miatt kénytelenek voltak heteket kihagyni a vb előtt, ezért vérmes reményeink nem lehettek, tehát a dobogó ezúttal nem volt elvárás velük szemben. Mindketten a franciaországi edzőtáborban kezdték a munkát, Sarolta a mandulája, Bence gerincproblémái miatt nem edzhetett, ami érződött a fizikai állapotukon. Saci kiemelkedően vívott a varsói fináléban, ami nála azt jelenti, a későbbiekben jó eséllyel harcol az éremért. Remekül úszott, hibátlanul lovagolt, az élről kezdte a záró számot, a futása során meglátszott a háromhetes kényszerpihenő, végül bejött 6. helyre, ami kimondottan jó eredmény. Bence a vívást magabiztosan kezdte, aztán kisebb hullámvölgybe került, ami később végigkísérte. Az úszása viszont kiválóan sikerült, hatalmas egyéni csúcsot úszott, két másodperccel megjavította a legjobb idejét és megkezdte a felzárkózást az élmezőnyhöz. A lovaglást ő is hibátlanul tudta le, végig összeszedetten irányította lovát az akadályok között. A kombi előtt a 8. helyen állt, rendkívül erős mezőnyben felfutott az 5-6. helyre is, később visszacsúszott, végül remek hajrával bejött a 8. helyen, ami mindenképpen bíztató a jövőre nézve. Ráadásul nem csak az úszása volt átlag felett, élete legjobbját is meglőtte a lengyel fővárosban. A csapatban magabiztosan szerezték meg az aranyérmet, Bence a 4. helyen záró Kasza mögött a második legjobb magyarként járult hozzá a világbajnoki aranyéremhez. A vasárnapi zárónapon bonyolított mix váltóban Kovács Sarolta és Demeter Bence állt rajthoz, látszott rajtuk, hogy a korábbi napokban „kiversenyezték” magukat, már nem tudtak megfelelően koncentrálni. A vívásuk nem igazán sikerült, az úszást viszont remek teljesítménnyel megnyerték, a lovas pályán mindketten egy-egy akadályt vertek, az utolsót. A záró futás és lövészet során közepes teljesítményt nyújtottak, ami végül a 10. helyhez volt elegendő, a húsz duót számláló mezőnyben.

A volános felnőttek számára most hosszabb pihenő következik, októberben, a válogatott lovas edzőtáborában vesznek részt, ezzel kezdik a felkészülést a következő versenyszezonra.

Horog László


Tizedik hely a váltóban
Az utolsó versenynapon a 10. hely jutott a két volános által képviselt mix váltónknak a varsói öttusa-világbajnokságon. Az egyéniben, pénteken 6. helyen záró Kovács Sarolta és a szombaton 8. pozícióban célba Demeter Bence által alkotott duó a középmezőnyben ért célba.

bence.jpg

A kora délelőtti vívást a 20 páros közül a 12. helyen fejezték be, Bence mozgott jobban, Saci indiszponáltnak tűnt, végül összesen 17 győzelmet és 21 vereséget számláltak, ami 190 pontot ért. Az úszásban azonnal javítottak, mindketten remekeltek, nem csak futamukat nyerték meg, hanem a mezőny legjobb ideje is az övék volt, 1:52,08-as idejük két és fél másodperccel volt jobb, mint a közvetlenül mögöttük érkező franciáké. Feljöttek a nyolcadik helyre, a lovaglásban mindketten egy verőhibát vétettek, amúgy nem leküzdhetetlen akadályt rontottak. Maradtak a lovaglás előtt megszerzett pozícióban, a kombi során fejenként 2x800 métert kellett letudniuk, valamint kétszer álltak be a lőállásba. A korábbi napok küzdelmei érződtek rajtuk, nem mozogtak frissen. Demeter a célegyenesbe a 12. helyen fordult, azonban rendkívüli akaraterejének köszönhetően képes volt hajrázni, két riválist megelőzve a 10. helyre hozta a vegyes váltót. Ennél mindketten többre számítottak, elmondásuk szerint a vártnál gyengébb vívás meghatározta, hogy nem küzdöttek dobogós helyekért.

ÖTTUSA-VILÁGBAJNOKSÁG

VEGYES VÁLTÓ

1. Litvánia (Justinas Kinderis, Laura Asadauskaite) 1518 pont
2. Nagy-Britannia (Joseph Evans, Kate French) 1515
3. Lengyelország (Szymon Staskiewicz, Oktawia Nowacka) 1504
...10. Magyarország (Demeter Bence, Kovács Sarolta) 1455 (vívás: 17 győzelem/21 vereség/190 pont, úszás: 1:52.08 perc/364 pont, lovaglás: 286 pont, lövészet-futás: 11:25.21 perc/615 pont)

Horog László


Felnőtt VB - Varsó
Demeter Bence csapatban világbajnok

A Volán Fehérvár kiválósága magabiztos versenyzéssel egyéniben a nyolcadik helyen végzett, csapatban pedig világbajnok lett Kasza Róbert és Marosi Ádám társagában.

DSC_9108.jpg

Ami biztos, Varsó a kellemes emlékek között szerepel majd Demeter Bence életében, ugyanis a lengyel fővárosban szerezte második világbajnoki aranyérmét, a csapat tagjaként. Mivel a vb-t megelőzően gerincbántalmak miatt két hetet kihagyott, így a szakvezetés a tíz közé kerülést tűzte ki célul, aminek meg is felelt a fehérvári sportoló, a 8. helyen zárta az egyéni küzdelmeket.

A vívást jól kezdte, a viadal első felében egyértelműen pluszban volt, tehát több tust adott, mint kapott, azonban a hajrára elfáradt, több vereséget összeszedve végül mínuszban zárt, 16 győzelme mellett 19 vereséget gyűjtött, ezzel a 19. helyen fejezte be ezt a tusát. Győzött a 2012-es világbajnok orosz Lesun, aki 27 sikerrel és 8 kudarccal jött le a pástról. Demeter úszásban javított, futamát magabiztosan nyerte, 1:56,40-es egyéni csúcsot repesztett a 25 méteres medencében. Ezt a számot a vívásban második helyen végző egyiptomi Amro el-Geziry nyerte, ezzel összetettben átvette a vezetést, Bence pedig feljött a 7. helyre. A Volán fiatalja a lovaglás során sem hibázott, igaz, rajta kívül még jó néhányan verés nélkül tudták le a pályát, Demeter egy helyet visszacsúszva, a 8. helyen kezdte a záró futást és lövészetet. Végig remekül lőtt, mindössze kettőt hibázott, a kombi során akadt pillanat, amikor az 5-6. helyen haladt, együtt futott Tibolya Péterrel. Demeter végül a 8. helyen ért célba, az utolsó 300 méteren robbantani is maradt ereje. Edzője, Szloboda József az utolsó kanyar előtt kiabálta el magát – el kell indulni! -, s az idősebb Demeter fivér meg is kezdte a hajrát. Egyéniben tehát tízen belül végzett, ami megfelelt az előzetes várakozásoknak. Jobb vívással ott lehetett volna a dobogóért folytatott küzdelemben, viszont az úszásban, a lovaglásban, és a kombájnozásban higgadt és magabiztos volt. A mieink közül a legjobban Kasza szerepelt, egyéniben 4. lett, a csapat pedig magabiztosan lett világbajnok Franciaország és Kína előtt.

ÖTTUSA-VB, VARSÓ
EGYÉNI
1. Alekszandr Lesun (Oroszország) 1534 pont
2. Amro el-Geziry (Egyiptom) 1520
3. Jan Kuf (csehország) 1513
4. Kasza Róbert 1503 (vívás: 19 győzelem/16 vereség/214 pont, úszás: 1:55.36 perc/354 pont, lovaglás: 300 pont, lövészet-futás: 11:05.89 perc/635 pont)
...8. Demeter Bence 1494 (16/19/196, 1:56.40/351, 300, 10:53.26/647)
...14. Tibolya Péter 1476 (21/14/226, 2:01.99/335, 287, 11:12.39/628)
...17. Marosi Ádám 1465 (12/23/172, 1:56.35/351, 293, 10:57.28/643)
CSAPAT
1. Magyarország (Kasza Róbert, Demeter Bence, Marosi Ádám) 4462 pont
2. Franciaország (Valentin Belaud, Valentin Prades, Cristopher Patte) 4372
3. Kína (Kuo Csien-li, Han Csia-hao, Szu Haj-hang) 4346




Elégedett az eredménnyel

Három szám után még az élen állt, tizenegy másodperces előnnyel kezdte a záró futást és lövészetet, végül a 6. helyen ért célba Kovács Sarolta. A Volán Fehérvár klasszisa elégedetten nyilatkozott a az egyéni viadalt követően.


DSC_7855.jpg

- Örülök a helyezésemnek, nem vagyok csalódott. Az élről vágtam a kombinak, végül meg kellett elégednem a 6. hellyel. A vb-t megelőzően alig több mint egy hónap jutott volna a felkészülésre, de számomra a mandulaműtétem miatt három hét kiesett, így nem a legjobb fizikai állapotban vártam a világbajnokságot. A körülményekhez képest jól teljesítettem. Az operáció után két hetet feküdnöm kellett, vízbe később sem mehettem, igazából a franciaországi edzőtáborban kezdhettem el a munkát. A vívásban volt egy holtpont, amit sikerült átvészelnem, a végére nagyon belejöttem, kizárólag győzelmeket arattam. Az úszásom is jobb volt a vártnál, miként a lovaglásban sem hibáztam. Pedig izgultam előzőleg, még bennem volt a fehérvári Eb-n a kutya ugatása, ami tönkretette a versenyemet.

- Ezúttal nem okozott gondot egyetlen állat sem.

- Tényleg volt bennem félsz, aztán az első akadály után megnyugodtam, kimondottan jól éreztem magam a pályán. Pedig nem húztam könnyen lovagolható négylábút, az előttem vele bizonyító sportoló szabadjára engedte, nekem keményebben kellett fognom. Jól együttműködtünk, hibátlan pályát mentem. A kombi kapcsán tudtam, hiába indulok az élről, a sok kihagyás miatt ezt a pozíciót nem tudom tartani. Azzal tisztában voltam, akkor maradhatok az élmezőnyben, ha jó lesz a lövészetem.
- A hajrá szoros volt, a cél előtt tudtál erősíteni, minden jel arra mutatott, jól osztottad be az energiádat.
- Figyeltem, hogy végig bírjam erővel. Úgy gondolom, ezúttal ez volt a maximum, amit kihozhattam magamból. Az Eb-n szerzett 6. helynél több volt bennem, ha nincs az incidens a lovas pályán, ott jóval előrébb végeztem volna.
- Ezúttal a műtét okozott gondot. Ha nincs az elodázhatatlan beavatkozás, ott lennél a dobogón?
- Nyilván előrébb végeztem volna, de a sportban nincs ha, ezt tudjuk mindannyian.
- Vasárnap még szóhoz jutsz a mix váltóban, aztán következhet a megérdemelt pihenés. Várod már a szezon végét?
- Igen, jó lesz egy kicsit pihenni. Csütörtökön már korán kinn leszek a versenyen, szurkolok Demeter Bencének, vasárnap pedig együtt állunk rajthoz a vegyes váltóban. Hétfőn utazunk haza, aztán következhet a nyaralás, barátokkal, családtagokkal. Még nincs döntés, Olaszország, vagy Horvátország lesz a célállomás, ami biztos, a tengerhez megyünk. Rám is fél a kikapcsolódás.








Kovács Sarolta hatodik


Magabiztosan jutott szerdán a pénteki döntőbe, a fináléban pedig úgy folytatta, ahogy a selejtezőben abbahagyta. A Volán Fehérvár versenyzője, Kovács Sarolta a hosszú kihagyás után egyenletesen teljesített, a 6. helyen zárt egyéniben, a magyar csapat pedig 5. lett.

DSC_8105.jpg

Nem kezdte igazán jól a vívást, hol nyert, hol veszített, de komoly hullámvölgybe nem került. A szám kétharmadáig amolyan feles teljesítményt nyújtott, a végén azonban nagyon elkapta a fonalat, utolsó nyolc asszóját magabiztosan nyerte, végül 21 győzelemmel és 13 vereséggel zárt, ami az 5. helyet eredményezte a páston. Az orosz Donata Rimsaite forgatta a legjobban a párbajtőrt, 25 siker mellett 9 kudarcot számlált, mögötte a fehérorosz Anastasia Prokopenko (22-12), az olasz Claudia Cesarini (22-12), a kínai Qian Chen (22-12-) és a német olimpiai bajnok Lena Schöneborn (21-13) következett, Sacival azonos teljesítménnyel, valamint 226 megszerzett ponttal. Mivel a harmadik csörte során, egy rossz lépés következtében Földházi Zsófia kifordult, úgy támogatták le a pástról, nyilvánvalóvá vált, hogy a csapat nem harcol majd dobogóért.

Az uszodában Kovács az utolsó futamban jutott szerephez, remekül teljesített a medencében, Samantha Murray mögött érintette a falat, a második legjobb idővel (2:06,61), amivel átvette a vezetést, ugyanis Murray előzőleg a 15. helyen fejezte be a vívást. Következett a lovaglás, a remekül előkészített pályán jól felkészített négylábúakkal vágtak neki a versenyzők, akik nem is hibáztak sokat. Az élmezőny tagjai egyetlen akadályt sem vertek, Kovács lovagolt utoljára az arénába és magabiztosan, hibátlanul teljesített a pályát, őrizte előnyét a záró kombi előtt. Tizenegy másodperccel indult Donata Rimsaite, valamint 16-tal Murray, 18-cal Qian Chen, 28-cal Schöneborn előtt. A második lövészetet még az élen fejezte be, a folytatásban azonban többen is elléptek mellette. Kovács júliusi mandulaműtétje miatt három hetet kihagyott, ami érződött a fizikai állapotán, erejét beosztva, okosan versenyzett. A végén hajrázni is maradt ereje, a 6. helyért nagy csatában volt Rimsaitéval és az amerikai Isaksennel, de visszaverte a mögötte haladók támadásait.

Kovács helyezése dicséretes, a magyar edzői kar tagjaitól mosolyogva fogadta gratulációkat. A szakemberek véleménye szerint, ha nincs a vb-t megelőző kihagyás, a dobogóra felléphetett volna, ám jelen körülmények között kihozta magából a maximumot. Alekszejev Tamara 29., a csapat pedig 5. lett, Földházi selejtezős eredményét vették számításba.

ÖTTUSA-VB, VARSÓ, NŐI EGYÉNI
1. Samantha Murray (Nagy-Britannia) 1411 pont
2. Csen Csien (Kína) 1403
3. Liang Van-hszia (Kína) 1384
... 6. Kovács Sarolta 1371 (vívás: 21 győzelem/13 vereség/226 pont, úszás: 2:06.61 perc/321 pont, lovaglás: 300 pont, lövészet-futás: 12:56.79 perc/524 pont)
... 29. Alekszejev Tamara 1282 (11/23/166, 2:18.19/286, 300, 12:50.80/530)


CSAPAT
1. Kína (Csen Csien, Liang Van-hszia, Vang Vej) 4061 pont
2. Nagy-Britannia (Samantha Murray, Kate French, Freyja Prentice) 4046
3. Fehéroroszország (Tacjana Jelizarova, Anasztaszija Prokopenko, Kacjarina Arol) 4030
...5. Magyarország (Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara, Földházi Zsófia) 3719



Horog László


Demeter Bence magabiztosan döntős
Ahogy egy nappal korábban Kovács Sarolta, Demeter Bence is korán kelt szerdán reggel Varsóban, ugyanis az első sorozatban kezdte meg szereplését az öttusa vb-n, a férfiak selejtezőjében. Népes mezőny gyűlt össze, 96-an neveztek, Demeter magabiztosan adta a tusokat a páston, 21 győzelmet aratott és 11 vereséget szenvedett, a csoportjában 5. helyen zárt. Mégsem volt maradéktalanul elégedett, ugyanis a zsűri először sárga, majd piros lappal büntette ismétlődő fegyverhiba miatt, ugyanis a tőrének hegyével problémák merültek fel. Tíz pontot – ami másfél asszót jelent – levontak a teljesítményéből, aminek nem örült, de nem is tette különösebben zaklatottá. Édesapja, a volánosok technikai vezetője, Demeter József meg is jegyezte a vívás után: reméli, nagyobbik fiának döntős szereplése nem ezen múlik majd. Következett az úszás, ahol az utolsó, 6. csoportban csobbant a medencébe, jó tempóban szelte a habokat, az elvárások szerinti, 2 percen beüli idővel zárt, 1:59,30-at mutatott az eredményjelző, amikor érintette a falat.

k__zi_064.jpg

A kombit a 7. helyen kezdte, iparkodnia kellett, de kapkodnia nem. A négy lövészete közül az első – edzője Papanitz Zoltán szerint - gyengére sikerült, a második elfogadhatóra, a harmadik rosszra, a negyedik pedig kimondottan jóra. A futás során gyakran nézett hátra, amikor közelebb értek a mögötte haladók, hirtelen rágyorsított. Pusztán annyit adott ki magából, ami az első nyolcba kerüléshez, tehát a nyugodt döntőhöz elegendőnek bizonyult. A legjobb idővel a francia Valentin Prades (1190 pont) érkezett, mögötte a kínai Su Haihang (1188), az ír Arthur Lanigan O’Keeffe (1186), a nap során végig erős és kiegyensúlyozott Kasza Róbert (1185), az orosz Aleksander Lesun (1185), valamint Demeter Bence (1185) érkezett.

- A vívásom kimondottan jól indult, s a folytatásban is magabiztos voltam, komoly hullámvölgybe nem kerültem. Az úszásom is elfogadható volt, érzésre ugyan nem, de eredményre igen. Majdnem teljesen kiúsztam magam, talán egy másodperc maradt bennem, a második száz méterem volt picivel lassabb, mint szerettem volna. A döntőben szerintem képes leszek másfél másodpercet javulni. A kombi során az volt a fontos, hogy a nyolcban legyek, ami sikerült, tehát elégedett vagyok, egyelőre minden a legnagyobb rendben. A csapat is finalista, egyelőre minden a tervek szerint alakul – közölte a célba érkezés után Demeter Bence.

A B-csoportban szereplő Marosi Ádám és Tibolya Péter is jól teljesített, előbbi 1187 ponttal a 6. utóbbi 1185 ponttal 9. lett. Magas pontszáma miatt neki sem kellett izgulnia, mindketten ott lesznek a fináléban.

Horog László


Kovács Sarolta magabiztosan finalista
A 2001-es esztendő egyéni vb-ezüstérmesének, Kovács Saroltának szerdán korán kellett kelnie, ugyanis reggel nyolckor, az első csoportban kellett pástra lépnie a varsói világbajnokság női selejtezőjében. Magabiztosan jutott a pénteki döntőbe.

kov__cs_saci.jpg

A 82 versenyzőt három csoportra osztották, mindegyikből az első nyolc automatikusan lépett a fináléba, továbbá az említett 24-hez, pontszáma alapján további 12 csatlakozhatott. Saci magabiztosan vette az akadályokat. A Volán Fehérvár öttusázója közepesen kezdett a páston, eleinte hol nyert, hol veszített, aztán elkapta a fonalat, szinte folyamatosan győzött, végül 18 győzelemmel és 9 vereséggel zárt, amit edzői elégedetten szemléltek. A csoport vívását az ír Jennifer McGeever nyerte, aki 21-szer győzött és hatszor veszített, Kovács a 4. helyen fejezte be a nyitószámot. Az úszásban is magabiztos volt, az utolsó futamban végig a 3. helyen szelte a habokat. A medencében a brit Samantha Murray bizonyult a leggyorsabbnak, a szigetországi lány ezzel feljött az első helyre, Kovács pedig a másodikra. Mivel a selejtezőben lovaglás nincs, így a kombival zárult a kvalifikáció, Murray indult elsőként, majd néhány másodperccel később elstartolt Kovács is. Két lövészet után még a második helyen állt, ám látta, hogy nem kell megerőltetnie magát a döntőbe kerüléshez, végül az 5. helyen ért célba, Murray, a litván Asadauskaite, a japán Shimazu és az olasz Cesarini mögött.

- Jól ment a vívás és az úszás, utóbbi számban a 2:08,24-es időmmel elégedett vagyok, a 25 méteres medencében nem sokkal maradtam el egyéni legjobbamtól. A záró futás és lövészet során csak arra kellett figyelnem, hogy a nyolcban legyek, nem kellett izgulnom, a végén tartalékolhattam a pénteki fináléra. Kíváncsi vagyok, mire leszek képes a döntőben, ugyanis az Eb-t követően, a vb-t megelőzően mandulaműtéten estem át, emiatt sokat kihagytam – mondta Kovács Sarolta.

Három honfitársa közül kettőnek sikerült sikerült beverekednie magát a fináléba, mindössze az egyéni induló, Réti Kamilla búcsúzott. Csoportjában a 21. lett, ezzel esélye sem volt a döntőre. A tavalyi, egyéni Európa-bajnok Földházi Zsófia a B-csoportban bizonyított, a 3. helyen ért célba, a C-ben szerephez jutó Alekszejev Tamara pedig a 11. helyen tudta le a selejtezőt. Helyezése közvetlenül nem ért döntőt, de pontszáma elég volt a továbbjutáshoz, ezzel eldőlt, hogy a magyar csapat – Kovács, Földházi, Alekszejev összetételben - a dobogóért harcol majd.

Horog László


Elégedett volános fiatalok
A júliusi, fehérvári Eb-n szerzett 10. hely után hatalmasat javulva, az 5. helyen fejezte be a varsói világbajnokság férfi váltószámát Demeter Gergely és Harangozó Bence. A Volán Fehérvár két tehetsége a versenyt követően fáradtan, ugyanakkor boldogan fogadta a gratulációkat. A szövetségi kapitány, Pálvölgyi Miklós szeretetteljesen búbolta meg a két ifjú kobakját, a szakvezető nem titkolta, a fiúk az előzetes várakozásokat messze felülmúlva teljesítettek.

demeter_harangoz__.jpg

- A nyári, fehérvári Eb-n mutatkoztam be a felnőttek között, reméltem, ott a 10. helynél előrébb végzünk majd. Hazai pályán izgultam, mint ahogy vélhetően így állt rajthoz akkor Geri is. Ezúttal jóval összeszedettebbek voltunk. A vívásnál már érezni lehetett, hogy ebből valami jó is kisülhet, mindketten ugyanúgy pozitívan, 9 győzelemmel és 7 vereséggel zártuk az első tusát. Közel egyformán úsztunk, a futamunkat megnyertük, mégis visszacsúsztunk a 4. helyről a 7. pozícióba. A lovaglás során én egy hibát vétettünk, pechünkre az előttünk állók hibátlanul abszolválták a pályát, nem sikerült közelebb kerülnünk a dobogósokhoz. A záró kombit a 7. helyen kezdtük, feljöttünk az 5. helyre, a 4. helyért sokáig nagy csatában voltunk a csehekkel. Az utolsó köröm már zsibbadós volt, elfáradtam. A vb előtt azt mondtam, ha az első ötben leszünk, elégedett leszek a teljesítményünkkel. Ez összejött, tehát kimondottan sikeresnek ítélem első, felnőtt világbajnokságomat – mondta Harangozó Bence.

Hasonlóan vélekedett Demeter Gergely is. Ő egy esztendeje, a szintén Lengyelországban, Drzonkowban, az Európa-bajnokság egyéni indulójaként mutatkozott be a felnőttek között. A három héttel ezelőtti, fehérvári Eb volt a második, felnőtt világversenye, a varsói vb pedig a harmadik erőpróbája.

- Őszintén szólva, számomra meglepetés az 5. helyezésünk, természetesen kellemes. Jól kezdtünk a napot, a vívás gördülékenyen ment, önmagunkhoz képest kimondottan jól úsztunk, a 17 váltó közül a 8. legjobb idővel csaptunk célba. A lovaglás során egy akadályt vertünk, reméltem, hogy az előttünk állók is rontanak, sajnos nem tették. A futást és a lövészetet én kezdtem, az első körben szétszórtabb voltam, a másodikban jobban koncentráltam, a futásom is jól sikerült. Két helyet javítva érkeztünk az ötödik helyre, ami a fehérvári szerepléshez képest kimondottan értékes. Főleg úgy, hogy itt jóval több páros indult.

Harangozó számára befejeződött a vb, nincs más dolga, mint a folytatásban drukkolni a honfitársaknak. Demeter Gergely azonban elképzelhető, hogy rajthoz áll vasárnap, az utolsó versenynapon. Bár az utóbbi években bátyja, Bence, valamint Kovács Sarolta alkotta a világversenyeken a mix váltót, mivel az utóbbi hetekben mindketten betegséggel, illetve sérüléssel bajlódtak – a kihagyás miatt kérdéses, milyen fizikai állapotban vannak -, elképzelhető hogy új összetételű vegyes csapatot indít Pálvölgyi Miklós. Ha a kapitány változtat, vélhetően szóhoz jut a kisebbik Demeter.

Horog László


Dícséretes ötödik hely a váltóban

A varsói, öttusa-világbajnokság második versenynapján, kedden reggel bemutatkozott az első volános, illetve mindjárt kettő is, Demeter Gergely és Harangozó Bence, a férfi váltóban. A Volán Fehérvár fiataljai remekül helytálltak, az 5. helyen zártak.

 20140902_114910.jpg

Már a vívásnál érezni lehetett, ezúttal minden másként alakul, mint három hete, a júliusi, fehérvári Európa-bajnokságon. Akkor ugyanis rendkívül indiszponált teljesítményt nyújtva, a 10. helyen zárt a fehérvári duó, ezúttal erősek és magabiztosak voltak. A vívást Harangozó kezdte jobban, a végére kissé elfáradt. Demeter nem érezte a ritmust az elején, a végjátékra azonban nagyon feljavult. Mindketten 9 győzelmet arattak és hét vereséget szenvedtek, ezzel a 4. helyen fejezték be ezt a tusát. Az élmezőnyben nagy volt a tülekedés, a Volán tehetségeit mindössze egy tus választotta el az élen álló franciáktól.

Az úszást a mieink első sorozatban tudták le, az egyes pályán, itt sem lehetett rájuk panasz, futamukat megnyerték. Demeter elsőként érintette a falat, Harangozó sem adta alább a későbbiekben. Azonban hiába a futamgyőzelem, a folytatásban több páros is remekelt, a fehérváriak visszacsúsztak, a lovaglást a 7. helyen kezdték. Az akadályok között is feltalálták magukat, Harangozó egy verőhibát vétett, az őt váltó Demeter egyet sem, a mieink mégsem tudtak feljebb kapaszkodni, ugyanis az utánuk következők sem rontottak. A záró kombi során Demeter első lövészete során a feladatot az optimális 5 helyett 10 kísérletből tudla le, a második körben jobban figyelt, 6 lövés után hagyhatta el a lőállást. Harangozó mindkét esetben 6 tüzelésből oldotta meg a feladatot. Mindketten jól futottak, a dicséretes 5. helyen zárták értek célba, az utolsó számban remeklő franciák, a fehéroroszok, a koreaiak és a csehek mögött. Érthetően mindketten mosolyogtak, jókedvűen és elégedetten fogadták a jogos gratulációkat.

- Nagyon kellemes meglepetést okoztak a fiúk, elégedett vagyok velük – értékelt Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány. – Ha valaki a verseny előtt azt mondja, hogy beférnek a mezőny első felébe, azt mindenki aláírta volna, már csak azért is, mert a székesfehérvári Európa-bajnokságon tizedikek voltak. Most nagyon jól küzdöttek."

1. Franciaország (Valentin Belaud, Valentin Prades) 1578 pont
2. Fehéroroszország (Raman Pincsuk, Sztaniszlau Zsuraliu) 1576
3. Koreai Köztársaság (Hvang Vu Dzsin, Li Vu Dzsin) 1571
... 5. Magyarország (Demeter Gergely, Harangozó Bence) 1542 (vívás: 18 győzelem/14 vereség/222 pont, úszás: 1:50.10 perc/370 pont, lovaglás: 293 pont, lövészet-futás: 10:43.51 perc/657 pont)    

Horog László


A világbajnokság házigazdája
Szeptember első hetében rendezik az idei felnőtt világbajnokságot, amelynek házigazdája Varsó. A kontinens közepén található lengyel főváros nem csak a sport világában vívott ki vezető szerepet az utóbbi évtizedekben, gazdasági, tudományos, kulturális és politikai központ is. Budapesttel hasonló nagyságrendet képvisel, lakossága 1,7 millió fő, ám ha hozzávesszük az agglomerációban élőket, 2,4 milliós lélekszámról beszélhetünk.

vars__.jpg

Varsó nem öreg város, a hivatalos okiratok először 1300 táján említik. Háromszáz évvel később, 1596-ban lett Lengyelország fővárosa, amikor III. Zsigmond ide helyezte át székhelyét. 1772-ben, 1793-ban és 1795-ben a hatalmas szomszédok, Oroszország, Ausztria és Poroszország minden lengyel területet kisajátítottak. Lengyelország gyakorlatilag eltűnt Európa térképéről. Varsó a folytatásban Poroszországhoz került, majd a napóleoni háborúk után ismét Oroszországhoz tartozott, és csak 1918-ban lett megint egy független köztársaság, Lengyelország fővárosa. Az 1920-as évek hatalmas fellendülést hoztak, Varsóra jólét köszöntött, nem csak a kultúra, hanem az élet minden területén felvirágzott.

A második világháború, a 1939-es náci megszállás azonban véget vetett a szép korszaknak. Az 1943-as felkelést a németek leverték és bosszúból szinte porig égették Varsót. A 2002-ben készült Oscar-díjas film (7 jelölésből 3 elismerés, legjobb rendező, legjobb férfi főszereplő, legjobb adaptált forgatókönyv), a Párizsban született Roman Polanski által rendezett film - A zongorista – utolsó kockái hűen mutatják be, miként festett a város a háború befejezésekor.

A világégés után életben maradt lakók visszatértek és szorgos munkával elkezdték újjáépíteni városukat. Az egykori történelmi épületek helyére azonban ezúttal célszerű betonépületek kerültek, amelyek ma is meghatározzák Varsó városképét. A hatalmat jelképező középületek azonban pazar külsőt kaptak. Az utóbbi években turisztikai szempontból is sok minden változott, dinamikus, lüktető, mégis élhető, világszínvonalú nagyváros, amelyben jól megférnek az ódon, óvárosi épületek és a modern belváros füstüveg felhőkarcolói.

Varsó izgalmas és pezsgő életű város volt régen is és az ma is. A különféle történelmi sorsfordulóktól függetlenül mindig magán viselte a jelentősebb nyugat-európai fővárosokra jellemző ismertető jegyeket. Varsóban jól ötvöződik – szellemét és a városképet tekintve - a régi és az új: megbecsüli a hagyományokat, ugyanakkor gyors léptekkel halad előre.

A hihetetlen méretű II. világháborús pusztítások után az egész nép rendkívüli összefogásának köszönhetően Varsó részben újjáépült. Az óvárost, a főváros történelmi központját és szívét szinte az alapoktól állították helyre, méghozzá olyan precizitással, hogy - mint az egyetlen ilyen jellegű városrész-rekonstrukciót a világon - felvették az UNESCO Kulturális Világörökségének Listájára.
Varsó nemcsak az államhatalmi szervek székhelye, hanem egyben Lengyelország legnagyobb kulturális, tudományos és művészeti központja is. A főváros 20 állami és 35 nem állami felsőoktatási intézményében és több tucat tudományos intézetében több mint 220 ezer diák tanul.

Különösen figyelmet érdemlő látnivalók az óvárosi Piactér és a tér körüli polgárházak, a Királyi palota, a Barbakán körbástya, valamint a gótikus Szent János-katedrális. Az óvárostól induló királyi út mentén templomok és paloták sorakoznak. A Szent Kereszt-templom főhajójában őrzik a Chopin szívét tartalmazó urnát. A közelben két, palota-park együttest is találunk: a királyi Łazienki-park, az utolsó lengyel király nyári rezidenciája, valamint a barokk Wilanów, III. Sobieski János király vidéki rezidenciája. A város központjában emelkedik a főváros legmagasabb épülete – a Kultúra és Tudomány Palotája – a Szovjetunió ajándéka. A Palota 30. emeletéről a kilátóteraszról megcsodálhatjuk a főváros és környéke látképét.

Horog László


Problémás felkészülés után
Fehérváron született és kezdett sportolni 1979-ben, legjobb eredménye Ifjúsági Barátság Versenyen egyéni 6., csapatban 1. hely. Ifi és junior válogatott jutott, az öttusát 1992-ben fejezte be. Másfél ausztriai kitérő után tért vissza a Volánhoz Szloboda József. Először vívóedzőként számítottak rá, majd az utánpótlással foglalkozott. Az utóbbi négy esztendőben a Volán Fehérvár öttusa szakosztályának úszó, futó, valamint kombinált edzéseit tervezi és irányítja. A szeptember 1-én kezdődő, varsói világbajnokság kapcsán óvatosan optimista.

IMG_0141.JPG

- Kovács Saci az Eb-t követően kórházba került, mandulaműtéten esett át, Demeter Bence sem egészséges, előrehaladott gerincsérve van, ezért óvatos vagyok a tippelés tekintetében. Mivel ez világbajnokság, a júliusi, fehérvári Eb-hez képest még több riválissal kell számolnunk, például az amerikaiakkal és az ázsiaiakkal, a japánok és a kínaiak is kifejezetten erősek. A fentebb említett betegségből mindketten gyógyulnak, Sacit egyéniben az első hatba, Bencét pedig tízbe várjuk – mondja Szloboda József.

Az Európa-bajnokságon szerepelt váltó összeállításán nem változtat a szövetségi kapitány, ezúttal is a két volános, Demeter Gergely és Harangozó Bence alkotja a duót. „Ők az Eb-n a 10. helyen zártak, ennél jóval előkelőbb pozícióba várom őket, főleg a technikai számokban kell javulniuk. Elsőéves felnőttek, a hazai Eb-n debütáltak, számukra ismeretlen mezőnyben. A mix váltóban pár hete Kovács Sarolta és Demeter Bence szerepelt, ez változhat, ugyanis a felkészülésük a már említett betegségek miatt nem volt zökkenőmentes, a fizikai állapotuktól és az egyéni helyezésektől teszi függővé Pálvölgyi Miklós, ki szerepel a vegyes váltóban. Az Eb-n fiataljaink a 7. helyen végeztek, ennél nagyságrendekkel többet várok tőlük, amennyiben rájuk esik a kapitány választása.” – jegyezte meg Szloboda József.

Horog László


[17/93]
  

 

 

Bejelentkezés
LOGIN   
JELSZÓ      
     Regisztráció
     Elfelejtette jelszavát?

GALÉRIA

gal__ria.jpg

Versenyerdmények

Felnőtt OB

MK 3. forduló: kéttusa
                      háromtusa

Világ Kupa 4. forduló

U19 OB - Mizsér Jenő emlékverseny

ESEMÉNYNAPTÁR
NYÁRI TÁBOR

t__bor.jpg

SPORT KELLÉKEK

 
     LÖVÉSZET:

•  Feinwerkbau
  Walther


     VÍVÁS:
 

 Vivas.lap
  PBT
  Allstar
  Uhlmann
  Használt cuccok

 
     ÚSZÁS:
 

  Uszas.lap
  Arena
  Speedo
  Turbo
  ProAthlon
  Swim-Shop

 
     LOVAGLÁS:
 

  Lovas.lap
  Tattini
  Lovas Világ Kft.
  Nagy Lovas Kft
  Paint Horse Webáruház

 
     FUTÁS:
 
  Futas.lap
•  Adidas áruház
•  Nike
  Fila
  Saucony
  Polar
  Futócipő kavalkád

 


Letöltés

Jogi nyilatkozat

Impresszum

Copyright by ALBA VOLÁN SC ÖTTUSA