Sportpolitika. Simóka Beáta az első női állami sportvezető Magyarországon
Nem nyugdíjas állás Magyarországon sportszakállamtitkárnak lenni. 2004 óta Ábrahám Attila, Elbert Gábor, majd 2008 szeptemberétől Török Ottó töltötte be a tisztet, május 25-től pedig Simóka Beáta lett a sportszakállamtitkár. A korábbi világ- és Európa-bajnok öttusázóval az irodájában beszélgettünk.
|
|
|
|
Az ügyvéd Simóka Beáta a magyar sport érdekeit akarja védeni (Fotó: Leéb Ádám) |
|
– Az elmúlt években sportszakállamtitkárok jöttek, mentek, miért vállalta el a tisztséget erre a kis időre? – Kis túlzásnak tartom a jöttek-mentek kifejezést. A szívem csücske a sport. Amióta az eszemet tudom, sportoltam. Öttusázóként sok mindent átéltem, bánatot és örömöt is. A megkeresésre nem mondhattam nemet, hiszen ha a saját eszközeimmel sikerül ebben a tisztségben a magyar sportnak segítenem, már megérte.
– Ügyvédként nem volt a tűz közelében. Hogyan került képbe, ki ajánlotta önt Varga Zoltán önkormányzati miniszternek? – A megkeresés engem is meglepett. Aztán Varga Zoltán miniszterrel leültünk megbeszélni a feladatot és a lehetőségeket. Sportvezetőként korábban nem sokat dolgoztam ugyan, de úgy gondolom, hogy a sportolói és jogi tapasztalataim segítségével megbirkózom a feladattal.
– A korábbi önkormányzati miniszter, Gyenesei István egyik adóssága, hogy ígérete ellenére nem tudta elérni, hogy a kormány döntsön a haldokló Sportkórház jövőjéről. – Mint sok minden, ez is elsősorban az anyagiaktól függ. Véleményem szerint jó javaslat készült a Sportkórház, a sportegészségügy fejlesztésére. El kell például dönteni, hogy állami forrásból vagy magántőke bevonásával fogják működtetni az intézményt. A kormány még nem határozott a javaslat elfogadásáról.
– Sürgősen kellene a kormánynak arról is döntenie, hogy anyagilag támogatja-e a jövő évi budapesti triatlon-vb-t, mert kormánygarancia nélkül a szövetség kénytelen lemondani a rendezést. Meg tudja sürgetni a döntést? – Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának legutóbbi ülésén is téma volt a triatlon-világbajnokság, és olyan állásfoglalást fogadtak el, hogy Magyarországnak hasznos lehet a világverseny megrendezése, ezért a bizottság támogatja. Tudomásom szerint a triatlonszövetség korábban benyújtott előterjesztése nem volt megfelelő, ez is hátráltatta a döntést, no meg a közben kirobbant gazdasági világválság is. A kormány döntése attól függ, lesz-e forrás a támogatásra.
– A Magyar Öttusaszövetség alelnökeként meg van elégedve sportága idei állami támogatásával? – A költségvetésről már tavaly döntöttek, azt én nem befolyásolhattam. Az öttusa támogatása megfelelő, de természetesen örülnék, ha több lenne, hiszen pénzből sosincs elég a sportban. De nem siránkozunk, a meglévő összegből kell eredményesen gazdálkodnunk.
– Kinevezése után nem ígért felelőtlenül. De ha lenne lehetősége, milyen intézkedésekkel enyhítene a magyar sport súlyos gondjain? – A nehézségek ellenére kiemelten kezeljük az utánpótlás-nevelést, s 2008-hoz képest az idén félmilliárd forinttal többet fordítunk erre a fontos területre. Ha jelentősen több pénz jutna a sportra, akkor elsősorban az alapokat erősíteném meg. Például az iskolai testnevelést, a diák- és a szabadidős sportot. Az egyesületeket is meg kellene segíteni, mert eredményes műhelyek nélkül nincs sikeres sportélet. Az edzők anyagi megbecsülését is javítani kell, hogy a legjobb szakembereink ne menjenek megélhetési gondok miatt külföldre. S akkor még nem beszéltem a sportlétesítmények korszerűsítéséről, amely szintén égető feladat. Tennivaló van bőven, ezen fogok dolgozni.
MagyarHirlap.hu / Salánki Miklós
|
2009.06.19
|
|