Az elmúlt napokban bejárta a hír az egész országot, minden híradóban megemlítették, minden újságban helyet kapott: Doppingolt egy magyar öttusázó!
Szinte látom magam előtt a hitchcocki forgatókönyvet. Még nem tudni ki volt! Az illető fiatalkorú! Lány! És az egyetlen, ami biztos: nem tagja a válogatott keretnek! Elsősorban egy kis jogi hézagra hívnám fel mindenki figyelmét, ugye ismerjük az ártatlanság vélelmének fogalmát?! Mert ez is hasonló szituáció. Hisz a sportolótól levették ugyan az első mintát, de mint azt a Magyar Antidopping Csoport szabályzatában olvashatjuk, az „A” minta pozitív vizsgálati eredménye önmagában nem jelenti a doppingvétség megállapítását. Ez az első szembetűnő dolog, kicsit engem speciel zavaró tényező. A következő dolog, ahol kilóghat az a bizonyos lóláb, hogy az illető nemhogy válogatott nem volt, de még kerettag sem.
Ez azért fontos momentum, mert - mindegy milyen sportágról beszélünk, - a doppinggal kapcsolatos felvilágosítás, tájékoztatás kegyében csak a válogatott keretek részesülnek. Így csak ez a szűk kör tudhatja azt az ugyancsak ”titkos” információt, hogy magyar sportolónak tilos mákos tésztát ennie. Bizony. Egész Európában csak mi fogyasztunk mákot, ami dopping szempontból elég veszélyes, hisz a tesztek opiát származékot mutatnak ki a szervezetből. Ha pár hónappal ezelőtt ezt az információt egy gimnazista, épp korosztályos nemzetközi versenyére készülő sportolóval is megosztják, megkímélhették volna a családját, a klubját, a szövetségét és magát a sportolót is a sokktól, miszerint ő nagy valószínűséggel egy heroinista (a kiváltó ok: mákos tészta az iskola menzáján + repeta).
Amennyiben valaki mégis oly lelkes, a csúcs elérésére elszántan vágyó sportos ifjú, hogy még ezen szabályok autodidakta elsajátítására is időt és energiát nem sajnálva vállalkozik, az előtt le a kalappal. A Magyar Antidopping Csoport a következőkkel segíti a lelkes ”antikerettagokat”: „WADA Kódex. Az új szabályzat 2009. január 01-én lép hatályba. Angol nyelvű változata a Jogszabályok – címszónál olvasható. A hiteles fordítás jelenleg még folyamatban.” - Mi a tanulság? Aki nem tud anyanyelvi szinten angolul, az ne sportoljon. Semmi sem kötelező.
De természetesen a tiltott dolgok listája fenn van magyarul (ha tudsz latinul és az orvosira is jársz egy kicsit, az nem árt). 426 Magyarországon forgalomban levő gyógyszer és körülbelül 860 hatóanyag szerepel ezen a listán. Kifogás már tényleg nem lehet. A sportoló nyomtat, olvas, magol és ha a gyógyszertárban elbizonytalanodna, csak előkapja a farzsebéből a kis jegyzetet (amit szigorúan hord magánál, még a medencében is) és a probléma elillan.
Hajrá sportolók, mindenki titeket támogat! Nem mondom, hogy ne legyen doppingellenőrzés, csak kicsit olyan érzésem van, mint a közlekedési rendőrök esetében. A lepukkant, száz éves trabit kiszedik a sorból és megbüntetik az öttagú, kórházba igyekvő családot, de a ”bömbikre” és a lesötétített ablakú több tízmilliós autókra rá se mernek nézni. Nekik nincs záróvonal, mozgássérülteknek fenntartott parkolóhely vagy gyorshajtás.
A kislány, aki köhögése miatt köptetőt használt most egy évig nem versenyezhet, de kívánok neki sok kitartást. És, hogy jól gondolja meg azt az autóvásárlását!
SamsungSport.hu / Lina
|
2009.05.21
|
|