|
Dr. Tasnády Károly a Gamma, majd a Magyar Athletikai Club, később a Neményi Papírgyár úszója, annak idején Markovits Kálmánnal együtt indult élete első, háromtusa versenyén.
Markovits Kálmán később világhírű, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó lett. Tasnády Károly pedig a vívásban és lovaglásban szerzett gyakorlati tapasztalatok birtokában, öttusázóként folytatta.
|
Pályafutása legnagyobb sikerét 1954-ben, a Budapesten rendezett világbajnokságon aratta, ahol a magyar csapat Benedek Gábor, Szondi István, s az ünnepelt alkotta együttes az első helyen végzett. Előtte Chílében erősen vitatható döntéssel, a lovaglásban elért eredményét csak az egyéni versenyben ismerték el, a csapatversenyből kizárták, s így a magyarok ezzel, bár rendkívül nagy fölénnyel bizonyultak jobbnak, a világbajnokság csapatversenyét nem nyerhették meg. A Bp. Honvéd öttusázója a budapesti siker utáni évben Stockholmban megnyerte a nemzetközi bajnokságot, de az év végén minden indokolás nélkül kihagyták a válogatott keretből.
Hasonló mellőzés érte a hatvanas évek elején, amikor a Rókus kórház fiatal sebészorvosának akadémiai disszertációját azzal utasították el, hogy „politikailag még fejlődnie kell”. Ezt követően a Münchenben rendezett sebész világkongresszuson elhangzott előadása nyomán több kedvező ajánlatot kapott. S végül Münchenben az Schreiber Kórház főorvosaként folytatta sebészi munkáját. Számtalan sportoló, elsősorban labdarúgók gyógykezelésében, működött közre, számtalan ismert sportembert operált, alkalmazta nemzetközileg is elismert eljárását, bika-szalaggal pótolta a sérült keresztszalagokat. Franz Beckenbauer minden idők egyik legkiválóbb labdarúgója is paciensei közé tartozott.
Édesapja, a gimnáziumi igazgató temetésén 1990-ben járt újra itthon. majd Bild Katalinnal, a kosárlabda mesteredzővel kötött házassága óta kétlaki életmódon folytat. Elbúcsúzott a műtőktől, s bár Münchenben is bejelentett lakása van, de sokat tartózkodik itthon, az Őrmezei lakótelepen.
80. születésnapján barátai, egykori sporttársai köszöntötték, akik amint a baráti találkozóra szóló meghívóban írta, ”részesei voltak életének”.
|