Országonként mindkét nem küzdelmeiben két-két versenyző indítható. A pekingi olimpia az öttusázók számára férfi és női egyéni versenyt rendeznek, melyekben a magyarok jó eséllyel pályáznak az éremszerzésre.
Országonként mindkét nem küzdelmeiben két-két versenyző indítható, a magyar színeket az Athénban négy éve olimpiai bajnok, háromszoros egyéni vb-győztes Vörös Zsuzsanna és Gyenesei Leila, valamint a kétszeres egyéni világbajnok, Sydneyben ezüstérmes Balogh Gábor illetve a 2007-ben vb- és Eb-aranyérmes Horváth Viktor, képviseli. Korábbi eredményeik alapján Vörös, Balogh és Horváth képes lehet az éremszerzésre, Gyenesei pedig újoncként felszabadultan versenyezhet, már csak azért is, mert már a részvétel kiharcolásával is nagy sikert ért el. Két éve, Torinóban még téli olimpián szerepelt, sífutásban.
Először 1912-ben, Stockholmban rendeztek öttusa versenyeket a játékokon, a magyarok úttörője Filótás Tivadar volt, aki 1928-ban, Amszterdamban 23. lett.
Az első átütő sikert az 1952-es helsinki olimpia hozta meg, aranyérmet nyert a Benedek Gábor, Szondy István, Kovácsi Aladár összeállítású csapat, továbbá egyéniben a második, illetve harmadik helyen végzett Benedek és Szondy. Rendkívül eredményes volt az 1960-as római olimpia is: Németh Ferenc egyéni elsősége és Nagy Imre ezüstérme mellett a Németh, Nagy, Balczó András trió a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel.
A legeredményesebb magyar versenyző éppen Balczó volt, aki három olimpián három arany- és két ezüstérmet szerzett. Egyéniben 1972-ben, Münchenben sikerült az élen végeznie. Két elsőséget mondhat magáénak Németh, Török Ferenc és Martinek János, míg egyszer nyert Benedek, Szondy, Kovácsi, Nagy, Móna István, Mizsér Attila, Fábián László és Vörös.
Az 1996-os, atlantai játékokon már csak egyéni versenyt rendeztek, ebben Martinek bronzérmes lett. Atlanta óta egynaposak a versenyek, Sydneytől kezdve pedig a nők is szerephez jutottak.
A magyar versenyzők eddigi olimpiai mérlege: 9 arany-, 8 ezüst- és 4 bronzérem.
ISMERTETŐ:
Összlétszám: 72 (36-36) fő Versenyszámok: női és férfi egyéni verseny Indítható versenyzők egy országból: a férfiak és a nők mezőnyében is 2-2 öttusázó Lebonyolítási rend: egynapos verseny Helyszín: Vívócsarnok, Jingtung Uszoda, Olimpiai Sportközpont Stadionja Időpont: augusztus 21. (férfi verseny), augusztus 22. (női verseny)
Címvédők és legutóbbi világbajnokok:
nők: Athéni bajnok: Vörös Zsuzsanna 2008-as budapesti világbajnok: Amélie Cazé (Franciaország) férfiak: Athéni bajnok: Andrej Mojszejev (Oroszország) 2008-as budapesti világbajnok: Ilja Frolov (Oroszország)