Székesfehérvár - Tegnap a megyeszékhelyen járt Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, és Molnár Zoltán MOB-igazgató. Előbb diákokkal, utána sportvezetőkkel, sportolókkal találkoztak.
Szokatlan foglalkozásra készültek a megyeszékhely Gróf Széchenyi István szakközépiskola diákjai, tanárai. Rendhagyó osztályfőnöki órára várták Schmitt Pált, a MOB elnökét, és Molnár Zoltánt, a szervezet igazgatóját.
- Nem szokatlan számomra az, ami rám vár, pedagógus is vagyok főiskolai docensként - így az elnök.
Az osztályfőnököt dr. Vas Rezső, az iskola igazgatója köszöntötte, a diákokat meg Warvasovszky Tihamér, a város polgármestere. A tanóra keretén belül az elnök elmondta, miért fontos az olimpia, és hogyan lett azzá, ami. Coubertin báró 1890-ben úgy vélte, a fiatalok kezdenek ellustulni, ezért kijelentette, a sport lehetőségeivel kellene ezen változtatni. Javasolta, négyévente rendezzenek nagy versenyeket, és ebből lett az olimpia, bár még a nők kizárásával... Sajnálatos, hogy a magyar gyerekek 80 százaléka nem mozog a kötelező testnevelési órán kívül, márpedig az sem acéloz igazán... Míg Coubertin idejében hiba volt ez, az elnök szerint napjainkban életveszélyes jelenségnek számít. Mert akinek nincs rendben a lelke, és a feje, az nehezebben érvényesül az életben, és az egészség eme állapotához hozzá tartozik az egészséges fizikum is. Az elnök a gyorsabban, magasabbra, erősebben alapvető igazát nem csupán az olimpia, de a modern ember hármas jelszavának is tartotta. A legfontosabb az ember, a sportoló szempontjából, hogy elsősorban önmagát legyen képes legyőzni, hogy a kihívásokkal is sikerrel birkózzon meg.
Az elnök tisztelgett Székesfehérvár sportja előtt, bár kissé meglepte, amikor az óra kötetlen részében kérdéseket tett fel a diákoknak arról, hogy kiket ismernek a nagy sportelődök közül. És néma csend volt Fidel, Bartalos, Vígh nevének hallatán, Rácz Lajost felismerte a tanítványa, még szerencse, hogy a mai sportolókat ismerték a diákok. Tisztelettel szólt a város sporttámogatásáról, és büszkék lehetünk az olyan példaképekre, mint amilyen Vörös Zsuzsanna. Említette az atlantai olimpia példáját, amikor Clinton elnök éppen akkor volt az uszodában, amikor öt perc alatt két magyar tiszteletetére hangzott el a Himnusz, és ez nagy ismertséget szerzett országunknak. Íme, a sport ereje! A kérdéseknél volt olyan gyerek, aki a megilletődöttsége miatt ülve kérdezett, az osztályfőnök jó pedagógushoz méltóan állva válaszolt...
A Hiemer-házban sportolók, sportvezetők, öttusázók, úszók, atléták, kézilabdázók, stb., stb. előtt Molnár Zoltán Peking hihetetlen készültségi állapotáról számolt be, és kedvetlenül vehettük tudomásul, hogy milyen messze vagyunk a világtól, az olimpia rendezésének a lehetőségétől. Akármilyen nagyot is merünk álmodni... A MOB elnöke e helyen szomorúságának adott hangot, hogy a kormányok a sportra a költségvetés 0,2 százalékát költik, pedig a sport a szociális kohézió fontos eszköze. Itt Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke mondandóját a VVSI, mint olimpiai bázis köré fonta. De szó esett a fehérvári sportmúzeum, multifunkcionális sportcsarnok-lehetőségéről, az olimpiai esélyekről is. Tehát mindenről ami sport, ami olimpia...
- A sport városában örömmel tapasztaltam e terület példaértékű fontosságát. Jó volt itt lenni, megújult erővel megyek tovább a többi városba - nyugtázta a délelőtt tapasztalatait Schmitt Pál.
|