Kovács Sarolta, öttusázó olimpiai bajnok példaképe nyomdokába lépne |
|
A fehérváriak versenyzője még nincs 21 éves, de az olimpia kivételével már minden nagy világversenyről hozott aranyérmet.
Hatodik lett a minap a budapesti szezonnyitó fedettpályás viadalon. Ilyen évkezdést remélt? – A felkészülés hajrájában remek felmérő volt ez a verseny, eredménykényszer nélkül. A lovaglást sajnos elrontottam, a többi szám viszont biztatóan alakult. A lényeg, hogy most derüljenek ki a hibák, és ne a fontos erőpróbákon.
Azért a tavalyi esztendőt, amikor egyszerre lett junior és felnőtt világbajnok, illetve felnőtt Európa-bajnok, nem lesz könnyű felülmúlni. – Remélem, még innen is előbbre lehet lépni, hiszen idén olimpiát rendeznek. De a 2011-es évre tényleg jó lesz visszaemlékezni, mert noha 2007-ben már tagja voltam a váltónak, a felnőtt- mezőnybe most robbantam be.
Jelent-e még szakmai kihívást az utánpótlásmezőnyben versenyezni? – Korábban volt olyan év, amikor egyszerre négy korosztály versenyein álltam rajthoz. Rengeteg tapasztalattal gazdagodtam, amit a felnőttek között hasznosíthatok, s ez fordítva is igaz: a felnőtt- mezőnyben megszerzett rutin sokat segít az utánpótlás-viadalokon is. Ebben az évben még juniornak számítok, s feltett szándékom, hogy elinduljak a junior Eb-n is.
Tulajdonképpen mi a vonzó az öttusában? – A változatosság. Itt nincs két egyforma nap. Ismeretlen az a monotonitás, amit annak idején úszóként megéltem.
S mi az, amit szíve szerint kicserélne a sportágban? – Nekem úgy tetszik az öttusa, ahogy van. Mindegyik számnak megvan a maga sajátos nehézsége, és egyben szépsége. Nem mondom, a lovaglás sokkal közelebb áll a szívemhez, mint a vívás, amelyben ma még nem elég stabil a teljesítményem.
A sportág lassan már nem is emlékeztet a Balczó-korszak modern pentatlonjára... – A mai öttusának éppen az a lényege, hogy egyetlen napba sűrítve zajlik le minden. Sőt, a futás és a lövészet összevonásával majdhogynem négyszámossá alakult át. De mi ebbe nőttünk bele, még ha a lézeres lövészetet nem is volt könnyű megszokni. Ezzel együtt érdekes lenne egyszer kipróbálni, milyen lehetett az öt napon át tartó öttusaverseny.
Sajátos helyzet: a kvótája már megvan, a londoni repülőjegye még nincs. – A férfiaknál és a nőknél országonként két-két versenyző indulhat. Borítékolható, hogy mi mindkét nem esetében több kvótát gyűjtünk. A döntés joga Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitányé. Nyilván számít majd az idei Világkupa-versenyeken és a vb-n mutatott produkció, de bízom benne, hogy a 2011-es eredményeim mellettem szólnak majd.
Önnek és Tóth Adriennek már van kvótája, Gyenesei Leilának szinte biztosan lesz. Ez a trió évek óta együtt küzd a világversenyeken, ám egyiküknek nem jut majd hely a londoni repülőn... – Az öttusa alapvetően egyéni sportág, mindenki mindenki ellen versenyez. Az persze igaz, hogy a váltó reggelén új nap kezdődik. S bármi is történt az egyéniben, akkor már egymásért küzdünk.
Ismeri a londoni pályát? – Az úszást és a vívást három éve a vb-n az olimpiai csarnokban rendezték meg. Tavaly a Világkupa-döntőn a többi helyszínt is tesztelhettük, s a körülmények kifogástalanok voltak.
Lesz-e Vörös Zsuzsanna után újabb öttusázó olimpiai bajnoka Székesfehérvárnak? – Bízom benne, hogy igen. Kisgyerekkorom óta ő a példaképem. Megadatott, hogy versenyezhettem vele, s most pedig az egyik edzőm. Minden vágyam az, hogy a nyomdokába lépjek.
Névjegy - Kovács Sarolta Született: 1991. március 12., Tapolca Klub: Alba Volán SC Legjobb eredményei: 2x vb-1. (2008, 2011: váltó), 2x vb-2. (2011: egyéni, csapat), 3x Eb-1. (2010: váltó; 2011: csapat, váltó), 5x junior-vb-1. (2008: csapat, váltó; 2010: egyéni; 2011: egyéni, váltó)
Forrás:metropol
|
|